مقدمه

از آنجا که نگاه مورد نیاز دیاران ما در حال حاضر ، نگاهیست اینده نگر، شرکت به منظور داشتن نقشی هر چند کوچک در ساختن هر چه بهتر و سریع تر فردای ایران ، از سال 1390 آغاز به کار کرد.

این شرکت در جهت تحقق این آرمان ملی با استفاده از تجربیات قبلی و نیاز امروز صنعت ساختمان شروع به تولید محصولات مختلف از بتن سبک نمود. با توجه به تنوع بیش از حد محصولات موجود در بازار صنعت ساختمان ، همواره انتخاب بهترین محصول با در نظر گرفتن مواردی چون وزن ، میزان عایق بودن، سهولت و سرعت در اجرای کار ، در حد صفر و یا حتی صفر بودن پرت مصالح و کیفیت مصالح مناسب ، بسیار دشوار به نظر می آید. شایان ذکر است کادر تحقیقاتی این مجموعه همواره در جستجو و ازمایش راه های بهتر نمودن محصولات خود کوشا می باشند.

پومیس چیست؟

پومیس ماده ای آتشفشانی می باشد که در اصل از مواد سیلیکاتی تشکیل گردیده است شکل ساختاری آن شیشه ای و متخلخل این محصول طبیعی حدود ۵۰۰کیلوگرم/ متر مکعب می باشد و به دلیل وجود تخلخل عایق خوبی در مقابل حرارت بالا و صدا می باشد. در سایه این ویژگی پومیس عایق بسیار خوبی در زمستان های سرد و تابستان گرم بوده و در بخش عمران یکی از محصولات منحصر به فرد به شمار می آید. در کشورهای توسعه یافته از جمله (آلمان,فرانسه,آمریکا,ایتالیا,ژاپن و…) این محصول بسیار کاربرد داشته و مقدار رطوبت محیط را تنظیم نموده و دارای قابلیت طبیعی می باشد به دلیل این خصوصیت ویژه استفاده از پومیس روز به روز افزایش یافته و در حال توسعه می باشد. در صورت استفاده از بلوکها در سالنهای صنعتی و دامی نماسازی را می توان حذف و در ساختمان سازی نیز می توان با اجرای صحیح گچ و خاک داخل و سیمان کاری بیرون را حذف و یا به حداقل رسانید. لازم به ذکر است کلیه بلوک ها با خط تولید روز دنیا و در انواع دو و سه جداره با کیفیتی متمایز تولید و عرضه می گردد.

نتایج حاصل در ساختمان پس از استفاده بلوک سبک :

1 : ساختمانی مقاوم در برابر زلزله

2 : ساختمانی ارزان با بهره وری بیشتر

3 : ساختمانی سریع الاحداث

4 : ساختمانی مقاوم در برابر آتش سوزی

5 : ساختمانی با فضای مفید بیشتر

6 : ساختمانی با دیوارهای اندودکاری نازک

7 : ساختمانی با تجهیزات برودتی و حرارتی کمتر

از مزایای بلوک سبک :

عایق صوت : تامین کننده الزامات مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان

عایق حرارات : صرفه جویی در انرژی و تامین کننده الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مقاومت و استحکام بسیار بالا با توجه به فرآیند تولید به شکل اتوماتیک تمام بلوک ها یکسان تولید می شود وزن سبک کم کردن اثرات تخریبی زلزله کارپذیری مطلوب نظیر سوراخکاری شیارزنی برش با اره فرز و کاهش پرت محصولات سرعت در اجرا به جهت تو خالی و ته پر بودن و ابعاد منظم دارای سطح صاف و بدون نیاز به گچ و خاک دارای کام و زبانه تنوع در ابعاد با توجه به نگهداری بلوک در انبار سرپوشیده و بخار دهی مقاومت بلوک افزایش یافته است .

مزیت های استفاده از بلوک سبک

عایق صوت :

صدا موج مکانیکی طولی است که در گازها ، مایعات و جامدات منتشر می گردد . گسترده بسامدی امواج صوتی قابل شنیدن برای انسان بین 20 تا 30 هزار هرتز می باشد .صداهای مزاحم که در ساختمان ها وجود دارند صداهای هوا برد نامیده می شوند .به طور کلی در موادی که تخلخل وجود دارد انرژی ذرات هوایی که در اثر صوت به داخل حفره می رود و از آن خارج می شود به دلیل ایجاد اصطحکاک مستهلک شده و به گرما تبدیل می شود .ویژگی سطح بلوک و خواص سبکدانه باعث جذب صوت می شود .دیوارهای ساختمانی باید دارای مقاومت صوتی کافی باشد که بلوک های ساختمانی طبق آزمایشات انجام شده دارای مقاومت صوتی قابل قبولی می باشد .

عایق حرارتی:

استفاده از این بلوک در عایقکاری دیوارهای پیرامونی مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور قرار گرفته و بدون استفاده از هر گونه عایق دیگری ، دیوار چیده شده با این بلوک به عنوان دیوار عایق همگن محسوب شده و الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را تامین می نماید .

سبک وزنی :

امروزه در احداث ساختمان ها ، ضرورت توجه به هزینه و کیفیت اجرا جزء اصول ساختمان سازی محسوب می گردد .بی تردید سبک سازی ساختمان به عنوان مهمترین تحول این صنعت  در سالهای اخیر مورد توجه متخصصین امر واقع شده است .با استفاده از تکنیک های نوین ساخت ، مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا که باعث صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی شده و زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند .

وزن دیوار های ساخته شده با این بلوک 2/5 برابر

رفتار در برابر آتش :

مقاومت اجزا تشکیل دهنده ساختمان بر اساس مدت زمان تحمل آتش بدون سوختن و فرو ریختن اندازه گیری می شود . بلوک ها می توانند شوک حرارتی تا دمای 900 درجه سانتیگراد به مدت 130 دقیقه را تحمل نماید .

پایداری مقاومت مکانیکی :

در ساختمان های امروزی به دلیل داشتن اسکلت فلزی یا بتونی ، وظیفه باربری به عهده اسکلت می باشد و اکثر دیوار ها غیر باربر هستند .اما علیرغم نداشتن وظیفه باربری و عملکرد سازه ای دیوارها باید دارای حداقل مقاومت جهت پایداری باشد . دیوار های ساخته شده ازبلوک ها دارای مقاومت مناسب هستند .

عمر مفید :

عمر مفید سبکدانه های معدنی ( پومیس ) بیش از صد سال میباشد و باعث عمر مفید چند برابر بیشتر بلوک ها می شود.

مقاومت در برابر یخ زدگی :

دانه های پومیس چرخه های متوالی یخ بندان را به راحتی تحمل می کند .

شکل و ابعاد :

بلوک های سبک به دلیل اینکه به روش تمام اتوماتیک تولید می شوند همه بلوک ها یک دست و یک اندازه هستند و باعث ایجاد دیوار یک دست می شوند .

انواع مختلف مصالح نوین ساختمان با بتن سبک

بلوک های دیواری ساخته شده در ابعاد ( عرض×ارتفاع×طول) و (40×20×10 دو جداره و سه جداره ) و ( 40×20×15 دو جداره و سه جداره ) و ( 40×20×20 دو جداره و سه جداره ) و ( 40×20×70 دو جداره )

تولید کارخانه :

در سال 1390 همزمان با اجرای هدفمندی حاملهای انرژی به منظور تولید محصولات نوین ساختمانی در زمینی به مساحت 50000 متر مربع اقدام به ساخت سالن های تولیدی و انبار محصولات به مساحت 6000 متر و 20000 متر مربع محوطه سازی نمود سپس با وارد کردن خط تولید تمام اتوماتیک از کشور ترکیه و تجهیز دیگ و اتاق بخار در فرآیند تولید با ظرفیت 200 متر مکعب بلوک بتنی سبک با تاییدیه استاندارد 7782 تحت شماره 7646516928 به بهره برداری رسید .

مراحل تولید بلوک

ابتدا مواد اولیه توسط ایستگاه توزین مصالح و باسکول اتوماتیک دیجیتالی اندازه گیری و به وسیله اسکرو به دو عدد میکسر با ظرفیت میکس جمعا صد متر مکعب در ساعت انتقال پیدا می کند و بعد از اختلاط توسط نوار مقاله به داخل دستگاه منتقل می شود . کلیه محصولات بروی پالت های فلزی تولید شده که پرکردن قالب همراه با چهار ویبره Vertical و پرس 200 تنی به صورت همزمان صورت می پذیرد .سپس بلوک های تولید شده بر روی پالت های فلزی ، توسط رباتهای جمع کن و لیفتراک به کیورینگ ( اتاق بخار ) منتقل شده و بعد از طی زمان مناسب عملیات جابجایی ، بسته بندی و تسمه کشی صورت می پذیرد و پس از تایید بخش کنترل کیفیت ، تولیدات شماره گذاری و تاریخ خورده سپس جهت دیو و بارگیری به باند خروجی انتقال پیدا می کند . امید است این گروه صنعتی توانسته باشد دریچه ای نو در عرصه مصالح ساختمانی را به روی صنعت ساختمان بگشاید .